Jižní Korea - Soul a okolí léto 2018
Jižní Korea není tolik navštěvovaná zamě jako její sousedé, o to zajímavější je její objevování. Několik momentek především ze Soulu a jeho okolí.
Aby to objevování probíhalo hladce, přijela mne hned na začátku podpořit kněžna 睿, expertka na slevy všeho druhu. Je to pro ní za posledních 10 měsíců již 8. cizí země, kterou navštívila, což je přesně o 8 více, než za celý předchozí život.
Jak začít objevování nové země? Samozřejmě přes jídlo! Bibimbap je korejské národní jídlo a mé nejoblíbenější asijské jídlo. Měl jsem ho poprvé ve Vietnamu a od té doby jsem ho měl několikrát v každé další zemi na cestě. Je to miska s rýží, na které jsou poskládané různé druhy zeleniny, někdy vajíčko a maso. Každá restaurace ho dělá jinak a v každé jinak chutná.
Korejské restaurace mají jednu zvláštnost. Vždy dostanete k hlavnímu jídlu ještě mističky s různými druhy zeleniny, polévku a vodu. Vždy je mezi nimi kimčchi (to červené). Vše je zdarma a v neomezeném množství, jakmile dopijete vodu nebo dojíte zeleninu, přiběhne Korejka a prázdné místo zaplní. Mimochodem voda zdarma je i v každé japonské restauraci.
V klasické korejské restauraci se nesedí na židli u stolu, ale sedí se na polštáři u těchto malých stolků. Do korejských restaurací se málokdy chodí samostatně, lidé chodí častěji ve skupinách. Sledovat tak jihokorejské telenovely na širokoúhlých obrazovkách mohou všichni společně.
Airbnb jsem v Koreji vybíral na rychlo a podle toho to také vypadá. První dva týdny strávím v typickém korejském domě, který obývají mimo mě i svobodné korejské matky a velké množství jejich velmi hlučných dětí. Když jsou obzvláště hlučné, najdeme u prahu našeho pokoje krabici sušenek a vzkaz s omluvou.
Ostatně celá čtvrť je nějaká … divná. V každé ulici je alespoň jedna vyhozená postel, křeslo nebo gauč. Soul je tedy vhodný pro couchsurfery!
Soul. Město s největší koncentrací hrajících si důchodců na světě.
Vstup do paláce Changdeokgung. V Koreji je léto, teploty jsou kolem 33 stupňů, takže 睿 přijela vybavená deštníkem a malým přenosným ventilátorem, což je v Číně i Koreji momentálně velký hit. Kde bylo dříve ticho, tam dnes bzučí osobní ventilátory.
Vstup do Paláce nejvyšší ctnosti podruhé. Muž oblečen v korejském národním obleku je udiven krásou vstupní brány.
A má k tomu důvod!
V Soulu je 5 velkých královských paláců. Čchangdokkung je největší z nich.
Palác je starý 600 let a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Podobně jako v Japonsku je i v Koreji možné potkat množství asijských dívek (zde) v korejském národním obleku, které sedí na schodech starobylých chrámů, meditují a přemýšlí o smyslu života.
Asijská dívka v korejském národním obleku právě domeditovala a dopřemýšlela a sdílí své poznatky na Facebooku.
Chodby Čchangdokkungu.
Královská místnost.
Detail střešních tašek.
Palác Čchangdokkung ještě jednou a naposled.
Prozkoumání starých paláců zabere dost energie, takže je potřeba se opět nasytit. Tentokrát například tradiční korejské knedlíky.
V Koreji najdete také velké množství muzeí s moderním uměním.
Třeba automobil Bentley znečištěný mnoha holuby.
Reklamní poutače v Soulu. Tady myslím prodávali léky.
My Mini Garden. Vypěstuj si vlastní zahradu!
Dvě dívky v korejském obleku kochající se Soulem.
Masky (pomůcky) pro Korejky, kterým příroda nepřála.
Po celodenním procházení Soulem jsme byli už unaveni, tak jsem se rozhodli odpočinout si v korejském Poopoo landu, kde se pokrmy servírují do talířů a mističek, které vypadají jako záchody a pisoáry.
My jsme se rozhodli vyzkoušet něco v klasickém tureckém záchodě. Třeba zmrzlinu a vafle.
Uprostřed Soulu se nachází nádherná, 600 let stará vesnička Bukchon Hanok.
Když jsem tady byl poprvé, byly tu stovky hlučných lidí se selfie tyčkama. A tak jsem se tady vrátil ještě jednou, tentokrát v 5 ráno, krátce před východem Slunce.
A mohl si tak vychutnat probouzení vesnice do nového dne... Naprosté ticho! Hodinu tady neprošla živá bytost.
Ne kecám, bylo tady ještě několik koček. A tak jsme všichni společně pozorovali Seoul Tower, která je vidět v dálce.
Váš smích mě bolí. Ještě před 10 roky tohle místo navštívilo několik desítek lidí denně, pak se objevilo v nějakých televizních show a přes noc se stalo jedno z nejnavštěvovanějších míst v Soulu. Teď už ho navštěvuje více než milion lidí ročně. Bukchon Hanok je však obydlená čtvrť, která není určena primárně turistům, a tak zde podobné transparenty najdete všude.
Kousek od Bukchon Hanok je téměř 11 km dlouhý kanál Cheonggyecheon, který se táhne středem města uprostřed velkých mrakodrapů.
Businessmani a businesswomanky si zde chodí zchladit své nožky do studené vody. 睿 si to samozřejmě musela vyzkoušet.
Po některých cestách v Soulu chodit nemůžete, jsou určeny duchům.
Takže jsme šli raději někam jinam. Třeba k Seoul Tower a parku Namsan podél městských hradeb.
Pohled na Soul z parku Namsan. V Soulu je několik takových podobných čtvrtí, které by tam jakoby nepatřily. To kulaté je část čtvrti Yongsan.
Co mě však na Soulu zaujalo asi nejvíc, jsou tyhle mrakodrapy.
Město 21. století? Jednoznačně Soul!
Každý mrakodrap vypadá úplně jinak.
Soul. Město futuristického designu.
Mrakodrapy v Soulu.
Před každým mrakodrapem je ještě nějaké umělecké dílo.
Třeba gigantické zrcadlo.
Dongdaemun Design Plaza. Obrovské betonové něco.
Nemocnice. Poznáte ji už z dálky.
Mrakodrap 63 building, jedno z finančních center Soulu. Byl to také jeden ze symbolů olympijských her v roce 1988.
Když už jsme u té olympiády, tak nelze nevzpomenout Olympic park v Soulu s touto vstupní branou.
Vlajky některých zemí, které se OH 1988 účastnily.
A pamětní deska, na které jsou vyryta jména všech, kteří zde vyhráli. Najdete tam některého z Čechoslováků?
Procházka přes Olympic park a pohled na druhou stranu. V dálce je vidět Lotte World Tower, nejvyšší budovu v Soulu a 5. nejvyšší budovu světa.
Procházka přes Olympic park.
Jedna ze soch v Olympic parku a věžáky, které sloužily jako olympijská vesnice. Dodnes je na nich symbol pěti kruhů.
Soul je jinak na sochy taky docela pestrý.
No a ta druhá strana Soulu. Pokud se večer projdete přes libovolný podchod, najdete snad v každém tyhle krabice, provizorní přístřešky, kde spí lidé.
Emergency alert. Protože mám korejskou SIM kartu, tak mi korejská vláda občas pošle nějaké upozornění v korejštině. Poprvé když začal telefon řvát a na něm se objevila tahle zpráva, tak mě to docela vyděsilo.
Což mi připomíná, že bych vám měl říct, že mám nové ubytování v Koreji. Bydlím v nějakém guesthousu a hned po příchodu mi majitel vrazil do ruky hasicí přístroj s tím, že je tady občas potřeba. Tak jo.
Soul je obrovské město, které leží kolem mnoha hor. Kvůli vysokým teplotám jsem musel vstávat velmi brzy, když jsem si je chtěl projít.
Inwang. Odtud je prý nejkrásnější výhled na Soul!
Na jednom z vrcholu jsem potkal Kima. Je mu 73 let a vlastní expediční firmu. Každý den ráno vstává ve 4 a vyjde jednu z okolních hor. Už desítky let!
Kim trval na tom, že mě horami provede, že by se mi jinak něco stalo! Takže jsem se nechal provést. Takhle také vypadá Soul (s filtrem z Instagramu:))
Sebevědomý Kim mě vedl trasami se zákazem vstupu a podle toho to také dopadlo. Na jednom místě jsem uklouzl a zhurčel po malé skále dolů. Na cestě jsem tedy už podruhé krvácel. Nejnebezpečnější v Asii jsou agresivní psy a sebevědomí korejští důchodci!
Díra v kalhotech není takový problém, pokud se nechystáte druhý den do demilitarizované zóny, kam vás s ní nepustí, protože by vás jinak použili Severokorejci k propagandistickým účelům o chudé Evropě. Takže jsem to narychlo a profesionálně opravil.
Upozornění při vstupu do parku. Být ticho! Nedělat bordel! Nevodit psy! Nezvracet! Lidi v této poloze potkáte jinak v nočním Soulu často. Korejci, podobně jako Japonci, pijou první ligu.
Takhle vypadají policejní vozy. Pokud vidíte běžný zločin, volejte 110. Pokud ale vidíte něco děsivého a musíte řvát, TAK RADĚJI HNED VOLEJTE 112!!!
Reklama na nový aquapark s Kim Čong Unem a Donaldem Trumpem.
Samsung D’light. Tady se můžete podívat, jak bude vypadat budoucnost. 睿 byla nadšená zejména ze zrcadla, které jí ukázalo, jak bude vypadat v různých šatech, aniž by si je musela obléct.
Super věc na Soulu jsou tyhle obří deštníky, pod které se všichni natlačí, aby na ně nedopadly paprsky slunce.
BBQ restaurace. Další z typických korejských restaurací. Dostanete gril, množství příloh a vše si ugrilujete sami. Platí se jen za maso, vše ostatní, voda, zelenina atd. je zadarmo.
A nebo raději klasické street food?
Restauraci s mořskými plody najdete snadno. Plody plavou před ní.
The War Memorial of Korea. Gigantický komplex budov, kde jsou popsány všechny bitvy, kterých se Korejci v historii účastnili. Tady je třeba velká námořní loď, kterou napadli před pár lety Severokorejci.
Venku je pak rozmístěna celá vojenská technika z války. Můžete se podívat třeba na vrtulníky z M*A*S*H.
Noční bloudění Soulem…
… může být nebezpečné. Jdete po ulici a najednou ze země začne trýskat voda. Všechny děti v okolí se tam pochopitelně rozběhnou.
Jednou jsem při bloudění Soulem narazil na lampiony, a tak jsem šel podle nich dál…
… bylo jich stále více a více …
… všechny buddhistické chrámy kolem byly pokryté tisíci lampiony…
… až jsem došel ke gigantické soše Buddhy s množstvím meditujících Korejců.